18:00 přednáška s následnou diskuzí na téma:

Islám v Evropě: různorodost muslimských komunit
Mgr. Martin Klapetek, Ph.D., Katedra filosofie a religionistiky Teologické fakulty Jihočeské univerzity v ČB

Religionista Martin Klapetek, Ph.D. se ve své monografii a odborných článcích věnuje problematice současného islámu v Německu, Rakousku a Švýcarsku. K těmto tématům patří integrace muslimů do většinové společnosti v návaznosti na aktivity náboženských institucí nebo budování specializovaných oddělení na městských hřbitovech. Působí jako odborný asistent na Katedře filosofie a religionistiky Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

V sobotní přednášce ve žďárském Batyskafu se bude věnovat rozvoji islámských komunit v západní Evropě ve druhé polovině 20. století. Představí důvody vzniku městských lokalit s vyšším podílem muslimského obyvatelstva. Zaměří se na islám v každodenním životě čtyř generací muslimů, kam patří stravování, oblékání, tradiční rodinná výchova nebo budování mešit. Po přednášce bude následovat diskuze.

20:00 koncert žďárské kapely:
Masters of Disharmony

Žďárská amatérská rocková alternativní skupina – jedni z aktivních zástupců žďárského hudebního kvasu bouřlivých 90. let. Stále fungují, zkouší ve stejném sklepě co před 25 lety a čas od času vyrážejí na povrch. Razanci, humor ani chuť léty neztratili, k mainstreamovým či popovým vodám se stále neblíží.

Pro tento večer Masters of Disharmony nechávají autorskou tvorbu v bezpečí sklepa a předvedou raritní pásmo cover verzí a převzatých skladeb, které někdy hrávají na neveřejných a soukromých akcích pro dobré přátele. Výběr písní je zcela podřízen vkusu a oblibě kapely, která se tímto způsobem ohlédne do zmíněných inspirativních 90. let 20. století.

ENTRY: FREE

https://www.facebook.com/events/375405839968241/